2023-02-02

Bihevioristas (elgesio sutrikimų specialistas) – kada verta pasinaudoti jo pagalba?

Bihevioristas, kačių/šunų psichologas, zoopsichologas, specialių užduočių ekspertas – visi šie vardai reiškia asmenį, kuris profesionaliai sprendžia žmones lydinčių gyvūnų, t.y. šunų ir kačių, elgesio sutrikimus.

Taigi, kas yra bihevioristas? Ką jis tiksliai daro?

Bihevioristas – tai žmogus, padedantis pagerinti santykius tarp žmogaus ir jo gyvūno (šiuo atveju katės), kuriam buvo pakenkta arba kurį šeimininkas laiko nekorektišku (pasitaiko, kad gyvūno elgesys įvardintas kaip neteisingas yra visiškai natūralus katės kaip rūšies elgesys – pvz., draskymas, kuris turėtų būti nukreiptas tik į tinkamus ir priimtinus objektus). Praktikoje elgesio specialistas dažnai tampa augintinio „advokatu“, paaiškinančiu augintinio elgesį iš šeimininkui nežinomos pusės.

Kada reikia kreiptis į kačių elgesio specialistą ir kuo jis naudingas?

Pastebėję probleminį elgesį turėtumėte kuo greičiau kreiptis į elgesio specialistą (bihevioristą), pirmiausia tam, kad toks elgesys netaptų jūsų katės įpročiu. Įprastą elgesį gydyti yra daug sunkiau.

Paprastai savaime suprantama, kad katei reikia pagalbos, kai ji šlapinasi ar tuštinasi ne kraiko dėžėje, tačiau kai kurios problemos yra daug mažiau akivaizdžios, pavyzdžiui, prislėgta nuotaika, per didelė vokalizacija  ar nesuprantamas dienos režimo pasikeitimas. Viskas, kas nukrypsta nuo įprasto mūsų katės elgesio ir neturi sveikatos priežasčių, turėtų mus jaudinti. Katės yra labai jautrūs stresui gyvūnai ir dažnai jas vargina kažkas, ko mes, žmonės, nepastebime. Katei nėra būdinga rodyti savo silpnas vietas.

Taip pat į kačių elgesio specialistą vertėtų kreiptis prieš įsigyjant katę, kadangi šis žmogus gali padėti išsiaiškinti, ar šis gyvūnas yra tinkamas. Elgesio specialistas geriausiai pasakys, ką reiškia turėti katę, kokios sąlygos jai turėtų būti sudarytos ir su kokiomis problemomis galite susidurti. Jis taip pat patars, kaip išsirinkti gyvūną, kuris atitiktų jūsų poreikius ir gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, jei daug laiko praleidžiame ne namuose, tada rinktis kačiuką nėra geriausia mintis. Labiau tinkamesnė bus vyresnė katė, kuri nereikalauja tiek priežiūros, kaip kelių mėnesių amžiaus mažas kačiukas.

Į netinkamą kačių elgesį dažnai neatsižvelgiama tol, kol šeimininkas nepradeda galvoti apie gyvūno atsikratymą, nes nežino, kad katės elgesį galima pakeisti. Dažnai girdimas mitas, kad katės yra nepriklausomos ir nepasiduoda išorinei įtakai yra tokio požiūrio priežastis. Tačiau tai yra netiesa, katės elgesys gali būti paveiktas, todėl prieš atiduodant katę į prieglaudą ar išmetant į gatvę, vertėtų pasikonsultuoti su specialistu.

Sveikatos planai Jūsų augintiniams

Sveikatos planai Jūsų augintiniams

Gaukite būtiniausias paslaugas už geriausią kainą ir būkite ramūs dėl savo augintinio sveikatos.