2022-07-21

Kodėl šunys guli ten, kur šviečia saulė?

Dauguma šunų mėgsta leisti laiką gulėdami saulėje, dažnai  traukia į saulėtą vietą namuose ar sode. Ar kada susimąstėte, kodėl šunys mėgsta gulėti saulėje? Arba ar jūsų šuniui galima praleisti daug laiko deginantis?

Nors negalime skaityti jų minčių, galime manyti, kad šunys deginasi saulėje dėl tos pačios priežasties, kaip ir mes: smagu jausti saulės šilumą.  Atrodo, kad šunys tiesiog mėgaujasi šiltu, atpalaiduojančiu saulės spindulių pojūčiu ant savo kūno. Saulės šiluma padeda šuniui sušilti, išlikti šiltiems šaltą dieną ir išdžiūti, kai šlapia.

Saulės šviesos privalumai

Saulės šviesa padeda reguliuoti šuns cirkadinį ritmą. Melatonino kiekis pakyla temstant ir nuslopinamas reaguojant į šviesą, kai šuniui laikas pabusti.

Tačiau cirkadinis ritmas yra ne tik miego ir pabudimo ciklas. Šuns cirkadinis ritmas kontroliuoja kitus fiziologinius procesus, tokius kaip energijos apykaita. Sveikas cirkadinis ritmas yra labai svarbus gerai sveikatai.

Pasaulio vietovėse, kuriose žiemos tamsios, kai kurioms šunų veislėms išsivysto būklė, vadinama į šviesą reaguojanti alopecija arba sezoninė šono alopecija. Sergantys šunys praranda plaukų lopinėlius, dažniausiai šonuose. Plaukų slinkimas dažnai būna simetriškas. Paprastai liga pasireiškia sezoniškai. Susirgusiems šunims plaukai pradeda slinkti rudenį, o atauga pavasarį. Būklė nėra gerai suprantama, tačiau manoma, kad ją sukelia saulės šviesos trūkumas kankorėžinėje liaukoje. Šią būklė gali padėti gydyti melatoninas.

Saulės šviesa turi dar vieną naudą: manoma, kad ji padidina nuotaiką skatinančio hormono serotonino išsiskyrimą smegenyse. Serotoninas atlieka daugybę funkcijų. Jis padeda reguliuoti nuotaiką ir yra atsakingas už gerovės jausmą.

Ar šunims reikia saulės šviesos, kad galėtų gamintis vitaminas D?

Vitaminas D buvo vadinamas „saulės vitaminu“, tačiau šunys, skirtingai nei žmonės ir daugelis kitų gyvūnų, nėra efektyvūs vitamino D sintezei savo odoje. Dėl šios priežasties šunims reikalinga atitinkama dieta, kurios metu gautų pakankamą kiekį vitamino D.

Kas per daug, tas nesveika

Nors saulės vonios turi naudos sveikatai, per daug mėgautis jomis negalima.

UV spinduliai gali nudeginti odą, ypač tose vietose, kur šuns kailis yra retas, pavyzdžiui, aplink nosį, ausis ir akis.  Per didelis saulės poveikis šuniui gali sukelti odos vėžį. Tam tikrų tipų odos navikai, tokie kaip hemangiomos, hemangiosarkomos ir plokščiųjų ląstelių karcinomos, yra susiję su ultravioletinių spindulių poveikiu.

Karštomis dienomis šunys taip pat gali perkaisti, jei jiems leidžiama per ilgai degintis, nors dauguma šunų instinktyviai pasitraukia nuo saulės, kai jiems tampa per karšta.

Brachicefaliniams (plokščiasnukių šunų veislėms) šunims yra ypatingai didelė grėsmė  gauti šilumos smūgis. Šios veislės kenčia nuo būklės, vadinamos brachicefaliniu kvėpavimo takų sindromu. Sergantiems šunims sunku kvėpuoti ir jie negali efektyviai atvėsti. Brachicefaliniai šunys niekada neturėtų būti palikti lauke šiltą dieną, net jei jie patenka į šešėlines vietas. Antsvorio turintys šunys, šunys su storu kailiu ir didelės veislės taip pat turi didesnę šilumos smūgio riziką. Medicininės būklės, tokios kaip trachėjos kolapsas ir gerklų paralyžius, taip pat gali padidinti šilumos smūgio riziką.

Šilumos smūgio požymiai yra stiprus dusulys, pasunkėjęs kvėpavimas, vėmimas, silpnumas, padidėjęs seilėtekis, kolapsas ir traukuliai. Jei įtariate, kad jūsų šuo patyrė šilumos smūgį, skubiai kreipkitės į veterinarijos gydytoją, nes tai gali būti pavojingas gyvybei būklė.

Norint kad jūsų šuo būtų saugus leisdamas laiką lauke, pasirūpinkite, kad būtų pavėsis ir daug gėlo vandens. Neleiskite augintinio į lauką nuo 10:00 val. Iki 16:00 val. Karštomis vasaros dienomis, kai saulė yra intensyviausia.

Nepigmentuotas šuns odos vietas tepkite kremu nuo saulės. Naudokite specialiai naminiams gyvūnėliams skirtą kremą nuo saulės, kuriame yra netoksiškų ingredientų, kurie nepakenks jei jūsų šuo apsilaižys. Nepamirškite, kad šunims taip pat kremą nuo saulės reikia tepti pakartotinai.

Sveikatos planai Jūsų augintiniams

Sveikatos planai Jūsų augintiniams

Gaukite būtiniausias paslaugas už geriausią kainą ir būkite ramūs dėl savo augintinio sveikatos.