2022-10-14
Naminių gyvūnų nauda sveikatai
Ar žinojote, kad naminiai gyvūnai turi daug įtakos mūsų sveikatai? Rūpinimasis šunimi, kate ar kitu gyvūnu gali padėti sumažinti depresiją, nerimą, stresą ir netgi pagerinti širdies veiklą.
Augintinių nauda
Daugelis naminių gyvūnėlių savininkų supranta tiesioginius džiaugsmus, kuriuos teikia dalijimasis gyvenimu su augintiniu. Tačiau tikrai ne visi žino, kokią naudą fizinei ir psichinei sveikatai gali atnešti malonus prisiglaudimas prie pūkuoto draugo.
Bėgant metams naminiai gyvūnai išsivystė taip, kad prisitaikytų prie žmonių elgesio ir emocijų. Pavyzdžiui, šunys gali suprasti daugelį mūsų vartojamų žodžių, tačiau jie dar geriau supranta mūsų balso toną, kūno kalbą ir gestus.
Naminiai gyvūnai, ypač šunys ir katės, gali sumažinti stresą, nerimą ir depresiją, taip pat jie gali palengvinti vienatvę, paskatinti aktyvų gyvenimą ir netgi pagerinti jūsų širdies ir kraujagyslių veiklą. Naminiai gyvūnai taip pat yra vertinga draugystė vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau turbūt svarbiausia, kad augintiniai gali suteikti jūsų gyvenimui tikro džiaugsmo ir besąlygiškos meilės.
Bet kuris naminis gyvūnėlis gali pagerinti jūsų sveikatą
Nors tiesa, kad žmonės, turintys naminių gyvūnėlių, dažnai patiria didesnę naudą sveikatai nei neturintys, augintinis nebūtinai turi būti šuo ar katė. Pavyzdžiui, triušis gali būti idealus augintinis, jeigu esate alergiški kitiems gyvūnams arba neturite užtektinai erdvės auginti didesnį gyvūną. Net žuvų stebėjimas akvariume gali padėti sumažinti raumenų įtampą ir puslą.
Tyrimai rodo, kad:
- Žmonės auginantys gyvūnus yra mažiau linkę į depresiją, nei tie, kurie gyvūnų neturi.
- Žmonės auginantys gyvūnus turi žemesnį kraujospūdį stresinėse situacijose, nei tie, kurie neturi gyvūnų.
- Žaidžiant su šunimi, kate ar kitu augintiniu gali padidėti serotonino ir dopamino lygis, kurie mus ramina ir atpalaiduoja.
- Naminių gyvūnėlių savininkai turi mažesnį trigliceridų ir cholesterolio kiekį nei tie, kurie neturi augintinių.
- Vyresni nei 65 metų augintinių savininkai pas gydytojus lankosi 30% mažiau nei tie, kurie neturi augintinių.
Viena iš priežasčių, kodėl augintiniai turi terapinį poveikį yra poreikio liesti patenkinimas. Būtent mylimo gyvūno glostymas, apkabinimas ar kitoks prisilietimas gali greitai sumažinti stresą ir nerimą.
Kaip augintiniai gali padėti gyventi sveikiau?
Sveikos gyvensenos pokyčiai vaidina svarbų vaidmenį palengvinant depresijos, nerimo, streso, bipolinio sutrikimo ir PTSD simptomus. Rūpinimasis augintiniu:
- Didina fizinį aktyvumą. Pasivaikščiojimas su šunimi yra smagus ir naudingas būdas įtraukti sveiką kasdienę mankštą į savo dienotvarkę.
- Suteikia draugystę. Draugystė gali padėti išvengti ligų ir netgi prailginti jūsų gyvenimą. Rūpinimasis gyvūnu gali padėti jaustis reikalingam ir nukreipti dėmesį nuo problemų, ypač jei gyvenate vienas.
- Padeda susipažinti su naujais žmonėmis. Naminiai gyvūnai gali būti puikus būdas užmegzti naujas draugystes. Šunų savininkai dažnai sustoja ir kalbasi vieni su kitais pasivaikščiojimų metu, šunų parkuose ir panašiai.
- Mažina nerimą. Draugystė su gyvūnu gali paguosti, padėti sumažinti nerimą ir sustiprinti pasitikėjimą savimi žmonėms, jaučiantiems nerimą išeinant iš namų.
- Padeda sukurti dienos rutiną. Daugeliui augintinių, ypač šunims, reikalingas reguliarus šėrimas ir mankšta. Nuosekli rutina leidžia išlaikyti sveiką ir energingą gyvūną. Nesvarbu, kokia jūsų nuotaika, jūs privalėsite atsikelti pašerti savo augintinį ir išvesti pasivaikščioti, kas bus naudinga ir jums pačiam.
- Suteikia jutiminį streso mažinimą. Prisilietimas ir judėjimas yra du sveiki būdai greitai valdyti stresą. Šuns, katės ar kito gyvūno glostymas gali sumažinti kraujospūdį ir padėti greitai jaustis ramesniems.
Augintinių privalumai senjorams
Be gyvybiškai svarbios draugystės, augintinio turėjimas gali atlikti svarbų vaidmenį sveikam senėjimui, nes padeda:
- Rasti gyvenimo prasmę ir džiaugsmą. Senstant galite prarasti dalykus, kurie ankščiau užėmė jūsų laiką ir suteikė gyvenimui tikslą. Rūpinimasis augintiniu gali teikti malonumą bei padėti sustiprinti jūsų moralę, optimizmą ir savivertės jausmą.
- Likti socialiai aktyviam. Senstant ne visada lengva išlikti socialiai aktyviam, o susirasti naujų draugų gali būti dar sunkiau. Naminiai gyvūnai, o ypatingai šunys gali būti puikus būdas vyresnio amžiaus žmonėms užmegzti pokalbius ir surasti naujų pažinčių.
- Padidinti gyvybingumą. Daugelį fizinių iššūkių, susijusių su senėjimu, galite įveikti tinkamai rūpindamiesi savimi. Šunys, katės ir kiti augintiniai skatina žaismą, juoką ir mankštą, o tai gali padėti sustiprinti imuninę sistemą ir padidinti energiją.
Augintinių privalumai vaikams
Vaikai, kurie auga su augintiniais turi ne tik mažesnę alergijos ir astmos riziką, bet ir turėdami šunį ar katę, daugelis mokosi atsakomybės, užuojautos ir empatijos.
- Skirtingai nei tėvai ar mokytojai, augintiniai niekada nėra kritiški ir neduoda įsakymų. Jie visada pilni meilės, o jų buvimas namuose gali padėti vaikams suteikti saugumo jausmą. Nuolatinio augintinio turėjimas, gali padėti sumažinti išsiskyrimo nerimą, kai šalia nėra mamos ar tėčio.
- Augintinio meilė ir draugystė gali priversti vaiką jaustis svarbiu ir padėti jam susidaryti teigiamą savęs įvaizdį.
- Vaikai, kurie yra emociškai prisirišę prie savo augintinių, gali geriau užmegzti santykius su kitais žmonėmis.
- Tyrimai taip pat parodė, kad augintiniai gali padėti nuraminti hiperaktyvius ar pernelyg agresyvius vaikus. Žinoma, ir gyvūną, ir vaiką reikia išmokyti tinkamai elgtis tarpusavyje.
- Augintiniai gali padėti ugdyti jauną ir besiplečiantį protą, mokydami vaiką empatijos ir supratimo. Vaikai gali kalbėtis su savo augintiniu nebijodami būti atstumti, o tai leidžia jiems sustiprinti pasitikėjimą savimi ir net žodyną.
- Net ir mažo narve laikomo augintinio, pavyzdžiui, jūrų kiaulytės ar žiurkėno, įsigijimas yra puikus būdas išmokyti vaiką atsakomybės.
Kaip ir suaugusiems, vaikams gali būti naudinga žaisti su augintiniu. Tai gali būti ramybės, atsipalaidavimo šaltinis, taip pat smegenų ir kūno stimuliavimo šaltinis. Žaidimas su augintiniu gali padėti vaikui mokytis, sužadinti vaizduotę ir smalsumą.
Turėti augintinį yra didelis įsipareigojimas
Nepaisant visų privalumų, svarbu atminti, kad augintinis nėra stebuklingas vaistas nuo psichikos sveikatos problemų. Turėti augintinį naudinga tik tiems, kurie myli ir vertina naminius gyvūnus bei turi laiko ir pinigų, kad augintinis būtų laimingas ir sveikas. Jei jūs tiesiog nesate „augintinių žmogus“, naminis gyvūnėlis neduos jums jokios naudos sveikatai ir nepagerins jūsų gyvenimo.
Net jei mylite gyvūnus, svarbu suprasti viską apie rūpinimąsi augintiniu. Naminio gyvūno turėjimas yra didelis įsipareigojimas, kuris tęsis 10 ar 15 metų šunų atveju ir net 20 kačių.
Prieš įsigyjant naminį gyvūnėlį svarbu žinoti:
- Gyvūnai kainuoja pinigus.
- Naminiai gyvūnai reikalauja daug laiko ir dėmesio.
- Gyvūno turėjimas gali apriboti tam tikras socialines veiklas.
- Naminiai gyvūnai reikalauja daug atsakomybės.
- Gyvūnai gali kelti pavojų kai kurių žmonių sveikatai. Pavyzdžiui, alergiškiems gyvūnų kailiui.