2024-12-19

Veterinarijos gydytojas įspėja augintinių šeimininkus: nuo šventinio stalo iki gydytojo kabineto – vos vienas kąsnis

Ramus šeimos susibūrimas prie šventinio stalo gali virsti tikra nelaimių lavina. Veterinarijos klinikų tinklo „DR. VET“ vyriausiasis veterinarijos gydytojas Lukas Mačiulis atskleidžia, kokie pavojai tyko keturkojų per žiemos šventes ir ką daryti šeimininkams, norintiems jų išvengti.

Didžiausia grėsmė – svečių dosnumas

„DR. VET“ veterinarijos gydytojas pastebi, kad šeimininkams neretai būna sunku atsispirti godžiai į vaišių stalą žvelgiantiems augintiniams, o šie, žinoma, yra pasiruošę suėsti viską, kas tik paklius į jų letenėles. Kepto, riebaus ir rūkyto maisto sukeltos virškinamojo trakto problemos – tai pagrindinė priežastis, kodėl šventiniu laikotarpiu keturkojai šeimos nariai vis dažniau tampa veterinarijos klinikų pacientais.

Dr.Vet

Dar augintiniams neretai diagnozuojamas kasos uždegimas, pankreatitas. Tai labai rimta būklė, galinti pažeisti ir kitus vidaus organus, todėl kartais iš tos meilės geriau ir neduoti“, – įsitikinęs veterinarijos gydytojas L. Mačiulis.

„Jeigu kiekvienas šeimos narys, giminės ir svečiai duoda augintiniui nuo stalo po kąsnelį, nors ir nedidelį, tai susidaro tikrai nemenkas maisto kiekis. Tada prasideda ligos, susijusios su gastroenterologinėmis problemomis, pavyzdžiui, skrandžio ir žarnyno uždegimai.

Veterinarijos gydytojas pasakoja, kad gyvūno skrandyje per šventes aptinka ne tik žmonėms skirto maisto likučių, bet net ir kalėdinių papuošimų. Pasak L. Mačiulio, ypač dovanų pakavimo metu, kai šeimininkų dėmesys nukrypsta į namiškius, o aplink – daug šurmulio, įvyksta pačios skaudžiausios nelaimės.

„Labai dažnai gyvūnams iš virškinamojo trakto tenka traukti nevalgomus daiktus: kalėdinius eglutės žaisliukus, dovanų pakavimo popierių ar kitus papuošimus, pavyzdžiui, blizgias dovanų juosteles – jos ypač vilioja kates. Pasitaiko, kad juostelės apsiveja kačių liežuvius, o tada vizitas pas veterinarijos gydytoją jau nebeišvengiamas“, – įspėja „DR. VET“ veterinarijos klinikų tinklo gydytojas L. Mačiulis.

Kitos nelaimės, pasak pašnekovo, dažnai įvyksta dėl žaismingo augintinio susidūrimo su kalėdine egle. Šventinei eglutei užvirtus ant gyvūno, pasitaiko ir skaudžių ilgųjų kaulų lūžių, ir akies traumų bei ragenos pažeidimų.

Naujųjų metų „dovanėlė“ – epilepsijos priepuoliai ir potrauminis streso sindromas

Veterinarijos gydytojas L. Mačiulis pastebi, kad šventiniu periodu daugėja ir pacientų su neurologinėmis problemomis, o daugiausia jų į veterinarijos klinikos priimamąjį atvyksta būtent Naujųjų metų naktį.

Dr.Vet

„Fejerverkų šūviai gali sukelti epilepsijos priepuolius net ir tiems šunims, kurie anksčiau jų nėra turėję, todėl Naujųjų metų naktį rekomenduojame palikti gyvūnus namuose, o dar geriau – likti namuose drauge su savo augintiniais. Artimo žmogaus šiluma ne tik sumažina stresą, bet ir padeda išvengti kitų traumų“, – pasakoja veterinarijos gydytojas.

Be to, didelį stresą patyrusius gyvūnus, kaip ir žmones, gali kankinti potrauminio streso sindromas. „Fejerverkų palikta trauma vėliau sukelia neadekvačias augintinio reakcijas į kitus garsinius stimulus. Gyvūnui dėl to gali prasidėti psichozė, nerimo priepuoliai. Pažįstu ne vieną pacientą, kuris jau ilgą laiką turi reguliariai vartoti raminamuosius, nes po vienos Naujų metų šventės nuolat patiria intensyvius nerimo, išgąsčio priepuolius“, – skaudžiomis augintinių istorijomis dalinasi pašnekovas.

Šeimininkams, siekiantiems apsaugoti savo augintinius nuo panašių nelaimių, veterinarijos gydytojas L. Mačiulis pataria išlikti budriems: atidžiai stebėkite augintinio elgesį, lepinkite jį tik gyvūnams tinkamais gardėsiais ir, jei įmanoma, venkite triukšmingų susibūrimų – tikėtina, jog taip sukursite šviesias ir ramias žiemos švenčių akimirkas. Na, o jei nelaimės vis dėlto nepavyktų išvengti, verta atminti, kad Vilniuje įsikūrusi „DR.VET“ Lazdynų gyvūnų ligoninė dirba visą parą, nepriklausomai nuo šventinių dienų.