2022-08-08
5 požymiai, kad jūsų kačiukas jau subrendo
Ar pasaulyje yra kažkas mielesnio už kačiuką? Gyvenimas su kačiuku yra kupinas energijos ir linksmybių. Labai svarbu branginti šias akimirkas su kačiuku, nes sulaukus maždaug vienerių metų gyvensite su gražia jauna suaugusia kate. Šiame straipsnyje paaiškiname kai kurias kačiukių vystymosi ypatybes, kad galėtumėte suprasti, kada jūsų augintinis taps subrendusiu.
Kada kačiukas tampa subrendusia kate?
Kaip ir žmonių kūdikiai, kačiukai iki pilnametystės išgyvena kelis etapus. Jie turi kūdikystės stadiją, panašią į vaikystę, paauglystę, o vėliau tampa suaugę. Katės pasiekia socialinę, reprodukcinę ir fizinę brandą šiek tiek skirtingu laiku.
Katės gyvenimo etapų perėjimai
Fizinė branda
Maži kačiukai auga labai greitai. Kalbant apie fizinę ir skeleto brandą, dauguma kačių yra visiškai suaugę maždaug vienerių metų. Tai reiškia, kad jie pasiekė maksimalų ūgį ir ilgį, o jų kaulai ir raumenys yra visiškai išaugę. Sulaukę vienerių metų, jie paprastai bus šiek tiek niūrūs, panašūs į keturiolikos metų paauglį.
Reprodukcinė branda
Katės yra ankstyvos ir gali veistis maždaug nuo šešių mėnesių amžiaus. Kadangi jos veisiasi labai efektyviai, svarbu laiku sterilizuoti savo augintinį ir tuo tarpu neleisti prieiti prie kitos lyties.
Socialinė branda
Kritinis kačiukų socializacijos laikotarpis, kai jie yra jautriausi pasaulio pažinimui būna tada, kai jie yra labai maži ir trunka maždaug nuo 2 iki 7 savaičių. Ankstyva socializacija katėms yra labai svarbi, tačiau dauguma savininkų kačiuko sulaukia tik tada, kai praeina pats svarbiausias mokymosi etapas. Nepaisant to, vis tiek svarbu kačiuką supažindinti su kuo daugiau teigiamų patirčių tol, kol jis yra jaunas, ir pripratinti jį prie nagų kirpimo, ausų, dantų valymo, kad ateityje būtų lengviau. Jauni kačiukai, panašiai kaip ir vaikai, yra linkę į kvailystes, todėl prieš parsinešdami kačiuką į namus, įsitikinkite, kad tinkamai paruošėte ir apsaugojote savo būstą.
Kačiukų elgesys pasikeis jiems augant, tačiau jie nepasiekia socialinės brandos, kol jiems nesukanka treji metai. Gali būti sunkiau supažindinti kates vieną su kita, jei vienai yra daugiau nei trej metai. Kartais gali prasidėti socialinių problemų namuose, kai viena ar kelios katės sulaukia tokio amžiaus.
5 požymiai, kad jūsų katė yra subrendusi
1. Jiem iškrito pieniniai dantys
Jauni kačiukai turi mažus, aštrius dantis, bet jie nebūnai ilgai. Pieniniai dantys kačiukams pradeda dygti per dantenas maždaug nuo trijų iki keturių savaičių, o vėliau pradeda kristi maždaug trijų ar keturių mėnesių amžiaus. Šešių mėnesių amžiaus kačiukas jau turės suaugusius dantis. Nenustebkite, jei kačiukui augant namuose rasite keletą mažyčių dantukų.
Jei pripratinsite kačiuką prie dantų valymo nuo mažens, ateityje neturėsite su tuo problemų. Valant kačiuko dantis naudokite švelnių šerelių dantų šepetuką ir skanią pastą bei pasikonsultuokite su savo veterinarijos gydytoju dėl daugiau patarimų.
2. Energijos pokyčiai
Kačiukui aktyviai augant, jam reikia daug energijos ir labai specifinių maistinių medžiagų, įskaitant gyvūninius baltymus. Kačiukas geriausiai maitinasi šeriant aukštos kokybės šlapiu ir sausu maistu. Maži kačiukai taip pat turėtų būti šeriami kelis kartus per dieną arba jiems turi būti suteikta laisva prieiga prie sauso maisto. Kai jūsų kačiukas pasieks fizinę brandą, jam nebereikės tiek daug maisto, kad išgyventų dieną. Jauna pilnametystė yra metas, kai katės gali pradėti priaugti antsvorio, ypač jei jos ir toliau turi laisvą prieigą prie sauso maisto, todėl būtinai aptarkite kačių maitinimo režimą su savo veterinarijos gydytoju, kai jūsų augintiniui sueis vieneri metai.
3. Kailio pokyčiai
Kačiukai gimsta su labai švelniu kailiuku, o laikui bėgant ir jiems augant, jų kailis darosi šiek tiek šiurkštesnis. Kates reikia šukuoti nuolatos, kadangi slenkantis kailis, kurį jūsų katė gali praryti, gali būti priežastis vėmimo ar vidurių užkietėjimo.
4. Katės darosi labiau nepriklausomos
Suaugusios katės paprastai yra gana savarankiškos būtybės ir mėgsta jausti, kad jos pačios kontroliuoja savo gyvenimą. Svarbu, kad jūsų katė jaustųsi saugiai, patogiai ir linksmai jūsų namuose, norint palaikyti gerą psichinę sveikatą.
Kai jūsų katė saugs, pastebėsite, kad ji norės žaisti šiek tiek savarankiškesnius žaidimus, nei būdama maža. Tačiau dauguma kačių visą gyvenimą mėgsta žaisti su grobiu, todėl pasistengus galėsite jas priversti pažaisti su lazdele, ar panašiu daiktu.
5. Temperamento pokyčiai
Kaip minėta anksčiau, katės socialiai subręsta maždaug trejų metų amžiaus. Šiame amžiuje vienas didžiausių pokyčių yra tai, kad daugelis kačių tampa mažiau imlios susibendrauti su nepažistamomis katėmis. Taigi, jei vienu metu ketinate turėti daugiau nei vieną katę, geriausia būtų antrąją įsigyti prieš jau turimai katei sukankant trejiems metams.