2022-06-13
Augintinių pasiutligė: veterinarijos gydytojai primena apie būtiną kasmetinę vakcinaciją
Jau nuo gegužės 1-osios visi augintiniai – katės, šunys ir šeškai – privalės būti ne tik paženklinti mikroschemomis bei įtraukti į gyvūnų augintinių registrą, bet ir paskiepyti nuo pasiutligės. Tuo metu veterinarijos gydytojai teigia: Lietuvoje augintinių užsikrėtimų pasiutlige skaičiai sumažėję iki nulio, tačiau svarbu nepamiršti būtinos sveikatos rutinos – kasmetinio gyvūnų skiepijimo nuo šios pragaištingos ligos. Tai galioja ir augintiniams, atvežtiems iš Ukrainos, kur pasiutligės atvejų skaičiai kur kas liūdnesni.
2021-ieji – Lietuvoje nė vieno pasiutligės atvejo
Lietuvoje per pastaruosius 16 metų augintinių pasiutligės atvejų skaičius džiuginančiai sumažėjo. Jeigu, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, 2005 metais buvo nustatyta 181 šunų ir kačių užsikrėtimo pasiutlige atvejų, tai 2021-aisiais nebuvo aptikta nė vieno. Kaip šių pokyčių priežastį veterinarijos klinikos „Dr. Vet“ gydytoja Rūta Noreikaitė-Bulotienė įvardija pasikeitusį augintinių šeimininkų požiūrį apie šią ligą.
„Tiesą sakant, per visus savo darbo metus nemačiau nei vieno augintinio, sergančio pasiutlige. Manau taip yra dėl to, kad žmonės supranta šios ligos grėsmę ir nori apsaugoti ne tik savo keturkojus draugus, bet ir save bei artimuosius. Tai, beje, vienintelė liga, kuria žmogus gali užsikrėsti nuo gyvūno ir pasekmės gali būti labai liūdnos“, – pasakoja veterinarė.
Skiepas nuo pasiutligės augintiniams iš Ukrainos – privalomas
Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, į Lietuvą atvyksta ne tik siaubus išgyvenę žmonės, bet ir jų augintiniai. Tuo metu remiantis pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2021 metais Ukrainoje buvo užfiksuoti 265 naminių gyvūnų užsikrėtimo pasiutlige atvejai. 60,2 % šių atvejų buvo diagnozuoti šunims ir katėms. Todėl į Lietuvą atgabenti neskiepyti gyvūnai yra iš karto vakcinuojami sienos kirtimo vietoje, o paskiepytų, kuriems nėra praėjęs 21 dienos karantino laikotarpis, izoliacijai yra sudaromos visos sąlygos.
Veterinarijos gydytoja R. Noreikaitė-Bulotienė taip pat primena, kad svarbu pasirūpinti ne vien iš Ukrainos atvykstančiais augintiniais, bet ir savo šeimos keturkojais. Todėl ji augintinių šeimininkams siūlo pasitikrinti, kada paskutinį kartą nuo pasiutligės buvo skiepytas jų keturkojis draugas. Pašnekovės teigimu, skiepai turi būti atliekami reguliariai – tai itin svarbu, kadangi susirgus šia liga, jos išgydyti neįmanoma.
„Skiepai yra vienintelis būdas, norint išvengti šios pavojingos ligos. Pirmasis skiepas turėtų būti atliekamas gyvūnui esant ne jaunesniam nei 3 mėnesių amžiaus ir po to jį būtina pakartoti ne rečiau kaip vieną kartą kas 12 mėnesių. O jeigu visgi augintinis buvo nepaskiepytas ir jam pasireiškė tokie simptomai kaip – pasikeitęs elgesys, blaškymasis, agresija, padidėjęs seilėtakis ar kūno traukuliai, būtina iškart kreiptis į veterinarą“, – teigia „Dr. Vet“ veterinarijos gydytoja.
Visgi R. Noreikaitė-Bulotienė tikina, kad Lietuvoje matant teigiamus pasiutligės atvejų sumažėjimo pokyčius nerimauti nevertėtų. Jos teigimu, kiekvienas šeimininkas jaučia didelę atsakomybę už savo augintinį, save ir artimuosius. Tuo tarpu veterinarijos specialistai atsakingai užtikrina visų iš Ukrainos atvykstančių augintinių patikrą ir vakcinaciją. Tai leidžia jaustis ramiems dėl pasiutligės situacijos šalyje bei naudingiems, gelbstint ukrainiečių mylimus keturkojus.