2022-07-07
Ką daryti, jeigu tavo katei įkando bitė ar vapsva?
Vabzdžių įgėlimai yra gana dažni katėms. Katės mėgsta žaisti, o vabzdžiai dažniausiai yra viliojantis grobis. Jei jūsų katė smalsi, ji gali prikišti leteną per arti bitės ar vapsvos ir būti įgelta. Daugeliu atvejų po bitės ar vapsvos įgėlimo katės išgyja pačios ir joms gali prireikti tik paprastos pirmosios pagalbos. Tačiau, kai kurioms katėms pasireiškia gyvybei pavojingos alerginės reakcijos. Stebėkite savo katę, ar neatsirado alerginių reakcijų požymių, ir apsvarstykite galimybę susisiekti su veterinaru.
Vabzdžių įgėlimų rūšys
Bitės ir vapsvos gali atrodyti panašios, tačiau jų įgėlimai labai skiriasi. Vapsvos turi tiesius geluonis, kurie įgėlus neatsikabina. Tai reiškia, kad viena vapsva gali įgelti vėl ir vėl.
Bitės geluonis atsiskiria įgėlimo metu. Kiekviena bitė gali įgelti tik vieną kartą, tačiau geluonis liks jūsų katės odoje. Jis gali ir toliau pumpuoti nuodus keletą minučių, todėl greičiau pašalinus geluonį sumažės skausmas ir patinimas.
Bičių įgėlimo ženklai
Katės dažnai bando nuslėpti skausmą, todėl gali būti neakivaizdu, kad įgėlė bitė. Bičių įgėlimai dažniau pasitaiko jaunesnėms katėms ir katėms, turinčioms galimybę išeiti į lauką, tačiau tai nereiškia, kad bitė negali įgelti namuose, ar vyresnio amžiaus katei.
Katėms dažniausiai įgelia į snukį ir letenas, dėl ko jos pradeda šlubuoti. Įgėlimo vietoje ieškokite mažo, patinusio guzelio.
Pirmoji pagalba įgėlus bitei
Kai tik suprasite, kad jūsų katei įgėlė, atsargiai paimkite ją ir suraskite saugią vietą, kurioje galėtumėte įvertinti sužalojimą. Nors vienas įgėlimas vargu ar sukels sunkią reakciją, šalia gali būti kitų bičių ar vapsvų. Dauguma rimtų vabzdžių įkandimo reakcijų kyla įgėlus kelis kartus.
Jei jūsų katei įgelia bitė, svarbu greitai pašalinti geluonį. Išbraukite geluonį naudodami vairuotojo pažymėjimo ar kredito kortelės kraštą. Nespauskite geluonies, nes tai gali sukelti didesnį nuodų išsiskyrimą.
Pašalinę geluonį, įvertinkite katės sužalojimus. Patikrinkite savo katės kailį, kad įsitikintumėte, jog nėra kitų vabzdžių įgėlimų. Stebėkite savo katės simptomus, kad pastebėtumėte sunkesnę alerginę reakciją. Daugeliui vabzdžių įgėlimų veterinarinė priežiūra nereikalinga. Apsvarstykite galimybę nedelsiant apsilankyti pas veterinarą, jei jūsų katei buvo įgelta kelis kartus arba vabzdys įgėlė burnos viduje.
Jei jūsų katė jaučia tik nedidelį patinimą, šaltas kompresas padės sumažinti simptomus. Šaldytos daržovės, ledo paketas ar šaltas rankšluostis, uždėtas ant įgėlimo vietos, padės sumažinti patinimą ir numalšinti skausmą. Jeigu renkatės šaldytų ledukų, daržovių, ar ko nors panašaus pagalbą, prieš dedant ant katės, šaldančius daiktus apvyniokite rankšluosčiu.
Numalšinti alerginę reakciją gali padėti Tavegyl vaistai, tačiau prieš duodant jį savo katei būtina pasitarti su veterinarijos gydytoju.
Net jei įgėlimas iš pradžių atrodo nedidelis, stebėkite, ar jūsų katei neatsiranda sunkių reakcijų. Jei pasireiškia sunkios alerginės reakcijos simptomai, nedelsdami kreipkitės į veterinarą.
Sunkios reakcijos į įgėlimą
Dažniausiai bičių įgėlimai sukelia tik nedidelį patinimą ir diskomfortą jūsų katei. Retais atvejais įgėlimas gali sukelti skubios pagalbos reikalaujančią ekstremalią reakciją, vadinamą anafilaksiniu šoku.
Ankstyvieji įspėjamieji ženklai:
- Viduriavimas arba nenormalus tuštinimasis/šlapinimasis
- Patinęs snukis arba liežuvis
- Vėmimas
- Niežulys
- Dilgėlinė
Vėlesni simptomai:
- Elgesio pokyčiai
- Silpnumas arba letargija
- Silpnas pulsas arba padidėjęs širdies susitraukimų dažnis
- Šaltos galūnės
- Seilėtekis
- Apsunkintas kvėpavimas
- Blyškios dantenos
Jei jūsų katė patiria anafilaksinio šoko simptomus, nedelsdami kreipkitės į veterinarą. Į bet kokius anafilaksinio šoko požymius reikia žiūrėti rimtai, nes tai yra mirtina būklė.
Prevencija vabzdžių įgėlimams
Mažai tikėtina, kad bičių įgėlimai bus rimti katėms, tačiau yra priemonių, kurių galite imtis, kad ateityje jų tikimybė būtų mažesnė. Jei leisite katę į lauką, ieškokite avilių aplink savo namus. Jei lizdus ar avilius pašalins profesionalas, jūsų vietovė taps saugesnė. Jei matote savo katę žaidžiant su vabzdžiu, patikrinkite ar jis nėra pavojingas. Jei jūsų katė bando žaisti su bite ar vapsva, nedelsdami pašalinkite katę iš esamos vietos.
Cheminiai vabzdžių žudikai ir repelentai gali sumažinti vabzdžių aktyvumą jūsų vietovėje, tačiau juos reikia naudoti atsargiai arba geriau visai nenaudoti. Cheminiai vabzdžių žudikai dažnai yra toksiški katėms ir gali sukelti sunkių simptomų. Apsvarstykite galimybę naudoti kitus vabzdžių kontrolės būdus, ypač tose vietose, kurias gali pasiekti jūsų katė.
Nors kai kurių vabzdžių įgėlimai gali būti rimti, dauguma kačių greitai užgyja po bitės įgėlimo. Pirmosios pagalbos suteikimas gali padėti jūsų katei jaustis geriau. Nepanikuokite po bitės įgėlimo, bet elkitės rimtai. Žinodami rimtos reakcijos požymius, galite išgelbėti savo katės gyvybę.