Kas mano – tas tavo: veterinarė primena, kad su augintiniais dalintis vaistais yra itin pavojinga

icon
icon
icon

Keturkojai augintiniai – mes juos vadiname geriausiais savo draugais ir lygiaverčiais šeimos nariais. Kartais su jais dalinamės lova, patogesniu kampu ant sofos ar net maistu. Visgi veterinarijos gydytojai sako, kad yra dalykų, kuriais dalintis su augintiniu nevalia – tai vaistai, skirti žmonėms. O jeigu jums nukreipus žvilgsnį keturkojis prarijo vaistus, svarbu atpažinti pirmuosius apsinuodijimo simptomus bei kuo greičiau kreiptis į veterinarą. 

Angliukai ir vaistai nuo skausmo

Angliukas ir vaistai nuo skausmo – šiuos žmonių vaistus šeimininkai dažniausiai duoda savo sunegalavusiam augintiniui, pasakoja veterinarijos klinikos „Dr. Vet“ gydytoja Ingrida Aleksejeva. Anot jos, angliukai vieninteliai iš visų vaistų gali neturėti neigiamų pasekmių gyvūnui, tačiau priešingą likimą žada sušerti vaistai nuo skausmo:

„Angliukas augintiniui nepakenks, tačiau jo efektas yra abejotinas. Kur kas rimtesnės pasekmės gresia sudavus augintiniui vaistų nuo skausmo. Net ir viena paracetamolio arba ibuprofeno dozė gali sukelti negrįžtamus pokyčius gyvūno organizme, iššaukti augintinio kepenų arba inkstų nepakankamumą, ar liūdniausia – baigtis mirtimi“, – pasakoja I. Aleksejeva.

Veterinarijos gydytoja pasakoja, kad kiekvienam apsinuodijimui nuo įvairių vaistų pasireiškia skirtingi simptomai, kuriuos laiku atpažinus galima greičiau užkirsti kelią rimtesnei nelaimei. Todėl ji dalinasi žiniomis, kuo skiriasi augintinių apsinuodijimai skirtingais žmonių vaistais. 

Psichotropiniai vaistai

Veterinarijos klinikose neretai galima sulaukti augintinių, apsinuodijusių neuroleptikais, dar kitaip vadinamais psichotropiniais vaistais, pasakoja veterinarė. Anot jos, nuo šių vaistų simptomai labai įvairūs ir priklauso nuo to, kiek vaistų dozių suėdė augintinis.

„Suėdus neuroleptikų gyvūnai tampa mieguisti, vangūs ir apatiški, jie pradeda griuvinėti. Taip pat jiems gali pasireikšti ir daugiau nespecifinių simptomų kaip vėmimas, viduriavimas, pakitęs kvėpavimo ir širdies darbas, neįprastą spalvą įgavusi gleivinė“, – vardija I. Aleksejeva.

Kraują skystinantys ir krešumą veikiantys preparatai

Augintiniui didelį pavojų gali sukelti ir neatsargiai ant spintelės paliktas paprasčiausias aspirinas, pasakoja veterinarijos gydytoja:

„Pagrindinis požymis, iš kurio galima atpažinti, kad augintinis apsinuodijo nuo kraują skystinančių ar krešumą veikiančių preparatų – kraujavimas. Dažniausiai jis pasimato pradėjus augintiniui vemti arba viduriuoti. Tokiu atveju reikėtų reaguoti labai greitai, kadangi pablogėjimas ir simptomų pasireiškimas galimas netgi ir kelių parų laikotarpyje“, – paaiškina I. Aleksejeva.

Vaistai nuo širdies ligų

Tarp dažniausiai suryjamų augintinių vaistų pasitaiko ir širdies ligoms gydyti skirti preparatai, neslepia veterinarė. Jie gali sukelti ūmius augintinio širdies darbo ir kraujotakos sutrikimus, veikti neurotoksiškai.

„Ir nors atrodo, kad čia jau pavojingų vaistų sąrašas galėtų baigtis, neverta apsigauti. Kiek vaistų – tiek ir skirtingų pavojų augintiniui. Pavyzdžiui, vien neatsargiai laikomos kontraceptinės tabletės gali sukelti ilgalaikius hormoninės veiklos sutrikimus. Taip reikėtų nenuvertinti namuose esančių tepalų tūbelių, sirupų ar tinktūrų – visi jie, vartojami nuo įvairiausių ligų, gali sukelti pavojų jūsų augintinio gerovei, todėl nepamirškite kaskart šiais pasinaudojus padėti jų atgal į saugiai laikomą vaistinėlę“, – pataria I. Aleksejeva.

Per kiek laiko svarbu sureaguoti?

Jeigu spėjote prigauti augintinį suėdus vaistus, svarbu kuo greičiau paskatinti jį vėmimui, pasakoja veterinarė. Ji pabrėžia, kad tai taikoma tik pirmosiomis minutėmis, nes praėjus kelioms valandoms vaistai jau bus patekę į organizmą ir augintinio vimdymas bus netikslingas.

„Šią procedūrą saugiausia atlikti veterinarijos klinikoje. Tačiau jei tokios galimybės neturite, skambinkite savo veterinarui ir aptarę situaciją laikykitės tolimesnių jo nurodymų. Veterinarijos gydytojo pagalba čia labai svarbi, kadangi visuomet yra pavojus ne tik apsinuodijimui, bet ir stemplės ar skrandžio sužalojimui aštria vaisto pakuote – pasakoja I. Aleksejeva.

Net pamačius iš pirmo žvilgsnio menkiausius augintinio sveikatos būklės pokyčius, veterinarė pataria nedelsiant kreiptis į veterinarijos kliniką:

„O jei incidentas įvyko po darbo valandų, drąsiai skambinkite į bet kurią budinčią kliniką. Nepamirškite, pirmos valandos svarbios ne tik šunims ar katėms, bet ir mažiesiems augintiniams – pavyzdžiui, triušiams ir graužikams, kadangi jie ypač jautrūs žmonių vaistams. Tai galioja ne tik prarijus vaistą. Lygiai taip pat svarbu neužsiimti savarankišku gyvūno gydymo – pavyzdžiui, nelašinkite ant jų akių žmonėms skirtų lašų ar žaizdelės nepatepkite gyvūnui neskirtu tepalu“, – primena „Dr. Vet“ veterinarė.

Rekvizitai

UAB „VET VENTURES“
Įmonės kodas 305405952
V. Nagevičiaus g. 3, LT-08237

Rekvizitai

UAB „VET VENTURES“
Įmonės kodas 305405952
V. Nagevičiaus g. 3, LT-08237

© DR.VET visos teisės saugomos 2021

Sprendimas:  MB "Devis"

© Dr. Vet visos teisės saugomos 2021

Sprendimas:  MB "Devis"

Domiesi šlapianosių pasaulio aktualijomis?

 

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Užsiprenumeruok naujienlaiškį!
crossmenu