2022-06-16
Pirmoji pagalba augintiniui: kaip elgtis, jei ištiko nelaimė?
Kiekvienas šeimininkas puikiausiai žino, kaip palepinti savo ištikimą keturkojį draugą – kurį paausį geriau pakasyti, kaip pilvuką paglostyti ir kokį skanėstą duoti. Tačiau ne paslaptis, jog kur kas rečiau susimąstoma, kaip reikėtų pasirūpinti augintiniu ekstrinėse situacijose, kada jo gyvybei gresia pavojus. Ne paslaptis, kad apie tokius atvejus net galvoti nesinori, tačiau veterinarai perspėja: geriau su pirmosios pagalbos informacija susipažinti prieš ištinkant nelaimei.
Kaulo lūžis
Nelaimės visada nutinka netikėtai, o kaip vienas dažniausiai pasitaikančių veterinarijos klinikos „Dr. Vet“ specialistė Inga Dūdaitė išskiria gyvūnų partrenkimus automobiliu, iškritimus iš didelio aukščio ar įstrigimus tarp lango rėmų. Visais šiais atvejais galimi kaulų lūžiai.
„Įtarus galimus rimtus sužeidimus, labai svarbu kuo greičiau nuvykti į veterinarijos kliniką. Siekiant saugiai nugabenti augintinį, pasistenkite kuo mažiau jį judinti. Pabandykite lentą įvynioti į du audeklus – paklodes arba užtiesalus. Taip pasirūpinsite savadarbiais neštuvais, kuriais galėsite atsargiai ir saugiai perkelti augintinį į automobilį, – pasakoja I. Dūdaitė.
Internete galima rasti nemažai patarimų, jog šeimininkas turi mobilizuoti augintinio lūžį, tačiau veterinarė teigia, kad dažnu atveju taip padaroma daugiau blogo negu gero. Todėl ji šeimininkams pataria laikytis misijos, kurios tikslas – kuo greičiau augintinį perduoti specialistams.
Šilumos smūgis
Šilumos smūgis – tai nelaimė, kuriai lengviausia anksčiau laiko užkirsti kelią. Svarbiausia augintinio vasarą nepalikti įkaitusiuose automobiliuose. Visgi neišvengus šilumos smūgio veterinarijos gydytoja dalinasi pirmaisiais žingsniais, ką vertėtų padaryti iki atvykstant pas veterinarą.
„Visų pirma, iš karto patraukite gyvūną į vėsesnę vietą, duokite jam vandens. Tada pasirūpinkite šaltais kompresais. Per audeklus dėkite juos ant viso kūno – nepamirškite papilvės ir pėdučių. Tačiau labai svarbu, kad augintinio vėsinimas nebūtų per staigus – jis turėtų atvėsti po truputį, be didelių temperatūros kontrastų. Augintiniui atsigavus, vis tiek parodykite jį veterinarui, kuris stabilizuos būklę ir užkirs kelią dehidratacijai“, – teigia „Dr. Vet“ specialistė.
Gausus kraujavimas
Veterinarijos gydytojos teigimu, kraujavimas susižeidusiam augintiniui gali būti itin pavojingas. Todėl kraujuojančią vietą reikėtų iš karto dezinfekuoti ir tuomet gerai prispausti vatos tamponu.
„Vatos tamponą tvirtai prie žaizdos laikykite 2–3 minutes. Jeigu po to žaizda toliau kraujuoja, keliaukite pas veterinarą. Prieš išvykstant, sutvarstykite pažeistą kūno dalį – ant žaizdos uždėkite švarų vatos tamponą ir tvirtai, bet ne per stipriai apvyniokite ją tvarsčiu. Tai padės šiek tiek apstabdyti kraujavimą iki kol saugiai pasieksite veterinarijos kliniką“, – teigia I. Dūdaitė.
Užspringimas
Pasunkėjęs kvėpavimas, letenų kėlimas prie snukio, duslūs garsai kvėpuojant ar kosint – tai pirmieji požymiai, kad augintinis užspringo. Veterinarės teigimu, svarbiausia atsargiai elgtis su gyvūnu, nes jis išsigandęs gali būti agresyvus.
„Pabandykite jį paguldyti ant šono. Tuomet praverkite jo nasrus ir pažiūrėkite, ar matosi gerklėje įstrigęs daiktas. Jeigu matote, pasistenkite itin atsargiai ištraukti jį ranka arba žnyplėmis. Tačiau jeigu yra tikimybė, kad tik dar labiau jį nustumsite gilyn į gerklę, tuomet atlikite Heimlicho manevrą. Tokiu atveju mažą augintinį paguldykite ant nugaros ir delnais spauskite į viršų pilvo dalį, esančią po šonkauliais“, – pasakoja veterinarė.
Jeigu augintinis yra didelis, tuomet veterinarė pataria išbandyti dvi Heimlicho manevro technikas. Jei gyvūnas stovi, apkabinkite jo pilvą ir sunerkite savo delnus. Suimkite kumštį ir jį tvirtai stumkite aukštyn ir į priekį, tiesiai už šonkaulio. Po to padėkite šunį ant šono. Tačiau jeigu didelis augintinis nepajėgia stovėti, iškart guldykite jį ant šono, vieną ranką padėkite ant nugaros kaip atramą, o kita ranka suspauskite pilvą aukštyn ir pirmyn link stuburo.
Sustojęs kvėpavimas
Augintiniui praradus sąmonę veterinarė pataria nedelsiant skambinti į veterinarijos kliniką. Jeigu esate ne vienas, pasidalinkite užduotimis su šalia esančiu žmogumi. Kol vienas iš jūsų kalbasi su veterinaru, tegul kitas griebiasi pirmosios pagalbos.
„Pirmiausia paguldykite augintinį ant dešinio šono, ištraukite liežuvį ir pakreipkite galvą aukštyn, jog jam būtų lengviau kvėpuoti. Pažiūrėkite, ar augintinio gerklėje nėra įstrigusių daiktų, blokuojančių kvėpavimo takus. Nieko neradus atlikite dirbtinį kvėpavimą: delnu uždenkite augintinio burną ir iškvėpkite orą jam tiesiai į nosį, kol pamatysite, kaip išsiplečia jo krūtinė. Jai išsiplėtus, tęskite kvėpavimą kas 4–5 sekundes“, – dalinasi patarimais veterinarė.
Sustojusi širdis
Jeigu sustojo augintinio širdis, padėkite vieną ranką po augintinio krūtine, o kitą uždėkite ant širdies. Širdis yra apatinėje krūtinės ląstos dalyje, kairėje pusėje – t. y. iš karto už priekinės kojos alkūnės. Tuomet toje vietoje spustelėkite krūtinę. Vidutiniam augintiniui spaudimas turėtų būti iki 2,5 cm., didesniems – stipresnis spaudimas, o mažesniems – silpnesnis.
„Didesniems augintiniams darykite 80–120 paspaudimų per minutę, o mažesniems – 100–150 kartų. Taip pat neatlikite dirbtinio kvėpavimo ir širdies masažo tuo pat metu – keiskite juos tarpusavyje. Tęskite tol, kol išgirsite širdies plakimą ir jūsų augintinis reguliariai kvėpuos arba kol atvyksite į veterinarijos kliniką ir gydytojai galės perimti gaivinimą“ – teigia „Dr. Vet“ veterinarė.
Veterinarijos gydytoja primena, kad po bet kokios pirmosios pagalbos augintiniui turi būti nedelsiant suteikta veterinarinė pagalba. Pirmoji pagalba nepakeičia veterinarinės priežiūros, tačiau ji gali išgelbėti jūsų augintinio gyvybę, kol bus suteiktas tinkamas gydymas.