2022-07-26
5 faktai apie pasiutligę
Pasiutligė yra mirtina liga, kurią sukelia virusas, pažeidžiantis žinduolių smegenis ir nervų sistemą. Geros naujienos yra tai, kad jūsų augintiniai gali būti apsaugoti nuo pasiutligės – tereikia nuvykti pas veterinarijos gydytoją ir paskiepyti savo augintinį.
Kaip šunys suserga pasiutlige?
Naminiai gyvūnai pasiutlige suserga po užkrėsto gyvūno įkandimo ar kontakto su jo seilėmis. Įprasti pasiutligę nešiojantys gyvūnai yra šikšnosparniai, meškėnai, skunkai ir lapės.
Pasiutligės virusas, patekęs į organizmą, nukeliauja į smegenis ir atakuoja nervų sistemą. Nors dažniausiai manome, kad pasiutligės požymiai pasireiškia iš karto, tai įvyksta ne visada. Požymių pasireiškimas priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje augintiniui įkando. Klinikiniai požymiai gali pasirodyt poi 3–12 savaičių.
Pasiutligės požymiai:
- Sunkus rijimas
- Nekoordinuotas ėjimas
- Elgesio pokyčiai
- Letargija
- Karščiavimas
- Vėmimas
- Apetito stoka
5 mažiau žinomi faktai apie pasiutligę:
- Katės yra labiau linkusios užsikrėsti nei šunys. Katės užsikrečia daug dažniau nei šunys, nuo 1992 m. katės buvo dažniausiai pasiutlige sergantis naminis gyvūnas (po jų – šunys). Taip yra todėl, kad daugelis kačių savininkų neskiepija savo kačių nuo šios ligos.
- Tik patalpose gyvenantys augintiniai gali susirgti pasiutlige. Nors tik patalpoje laikomi naminiai gyvūnai dažniausiai neturi kontakto su laukiniais gyvūnais, netyčia sukontaktavus jie gali užsikrėsti.
- Žinduolių pasiutligės virusinės infekcijos beveik visada yra mirtinos. Tik nedidelė dalis pasiutlige sergančių gyvūnų išgyvena. Kai į veterinarijos kliniką atvežamas gyvūnas įtariamai sergantis pasiutlige, yra dvi galimybės: jį užmigdyti arba karantinuoti. Jei nuspręsite savo augintinį karantinuoti, tikimybė išgyventi yra maža – net jei jūsų augintinis nerodo ligos požymių. Kai gyvūnui pasireiškia klinikiniai ligos požymiai, išgyvenimas mažai tikėtinas.
- Pasiutligės tyrimo su gyvais gyvūnais nėra. Vienintelis būdas diagnozuoti pasiutligę yra smegenų audinio tyrimas, kai gyvūnas nugaišta arba buvo užmigdytas. Vienintelis būdas nustatyti, ar gyvas gyvūnas nesirgo pasiutlige, yra jį karantinuoti ir laukti, kol atsiras matomi klinikiniai požymiai.
- Pasiutligės gydymo būdų nėra. Kai augintinis užsikrečia pasiutlige, veterinarijos gydytojas negali pasiūlyti jokių vaistų ar gydymo. Vienintelis būdas iš tikrųjų išgelbėti savo augintinį nuo pasiutligės – imtis prevencijos ir pasiskiepyti iš anksto.
Imkitės prevencinių priemonių, kad apsaugotumėte savo augintinį nuo pasiutligės:
- Įsitikinkite, kad visi jūsų augintiniai yra paskiepyti nuo pasiutligės.
- Venkite kontakto su laukiniais gyvūnais ar nevakcinuotais augintiniais.
- Nepalikite kieme daiktų, kurie pritrauktų laukinius gyvūnus.