Laboratoriniai tyrimai

Laboratoriniai tyrimai – vieni svarbiausių ir dažniausiai naudojamų tyrimų įvairių gyvūnų ligų diagnostikai. Laboratoriškai galima ištirti gyvūnų kraują, šlapimą, išmatas, skysčius iš krūtinės ar pilvo srities, skutmenas ir kitus mėginius.

Dr.Vet

Kraujo tyrimai dažniausiai yra pirma diagnostinė priemonė po pirminės gyvūno apžiūros, kurią atlieka veterinarijos gydytojai. Kraujo tyrimų rezultatai padeda įvertinti, ar gyvūnas neturi anemijos, dehidratacijos, uždegimo, ar organai gerai funkcionuoja. Kraujo mėginiai taip pat naudojami virusinių, parazitinių, bakterinių ligų diagnostikai.

Šlapimas dažniausiai tiriamas siekiant įvertinti šlapimo tankį, biocheminius rodiklius. Jis gali būti mikroskopuojamas dėl kristalų, bakterijų ir kt. Šlapimo tyrimas taip pat gali padėti diagnozuoti inkstų ligas. Gyvūnų išmatų mėginiai naudojami atliekant virusinių ligų testus, koprologinį tyrimą dėl užsikrėtimo parazitais.

Laboratorijoje dažnai naudojamas mikroskopas, kuriuo skutmenas, ausų turinį, skysčius iš krūtinės ar pilvo srities, šlapimą, išmatas ir kt. galima įvertinti mikroskopiniu lygmeniu.

Kartais laboratorinės technikos, kurią turime savo klinikose, neužtenka ir mėginius tenka siųsti į užsienio laboratorijas. Glaudžiai bendraujame su Laboklin laboratorija Vokietijoje, atliekančioje įvairius tyrimus diagnozei patvirtinti. Šioje laboratorijoje galima atlikti ir genetinius tyrimus, tokius kaip MDR1 geno mutacijos tyrimas, kuris yra itin svarbus australų aviganiams ar borderkoliams ir kt.

Kada ir kodėl būtina atlikti šią procedūrą?

Gyvūną apžiūrėjęs ir bendrą jo būklę įvertinęs veterinarijos gydytojas laboratorinius tyrimus dažniausiai rekomenduoja atlikti, kai:

  • Gyvūnas vangus, jam pakilusi kūno temperatūra, jis viduriuoja, intensyviai vemia, rodo skausmingumą, daug geria ir šlapinasi. Paprastai tokiu atveju pirmiausiai atliekami morfologinis ir biocheminis kraujo tyrimai dėl uždegimo, dehidratacijos, anemijos, inkstų ir kepenų veiklos įvertinimo. Remdamasis šių tyrimų rezultatais, gydytojas paskiria gydymą arba rekomenduoja atlikti papildomus diagnostinius tyrimus.
  • Gyvūnas sunkiai šlapinasi, šlapinasi su krauju arba visai nesišlapina, geria daug vandens ir gausiai šlapinasi. Tokiais atvejais rekomenduojama atlikti šlapimo biocheminį tyrimą ir šlapimo mikroskopavimą, įvertinti, ar gyvūnas neserga cistitu, o jei serga, nustatyti jo kilmę. Šie tyrimai taip pat padeda diagnozuoti įvairias inkstų ligas, cukrinį diabetą.
  • Gyvūnas gausiai viduriuoja, nepadeda paskirtas gydymas. Dažnai tokiais atvejais atliekami virusinių ligų testai iš išmatų arba koprologinis tyrimas dėl parazitų ir pirmuonių nustatymo.
  • Gyvūno krūtinės ar pilvo ertmėje kaupiasi skysčiai. Mikroskopuojant šiuos skysčius galima įvertinti, kokia yra jų kilmė.
  • Gyvūnas kasosi, purto ausis, iš ausų sklinda nemalonus kvapas, yra daug tamsių išskyrų. Tokiu atveju tepinėliai iš odos ar ausų yra tiriami dėl grybelio, bakterijų, parazitų.

Laboratorinius tyrimus taip pat rekomenduojama atlikti profilaktiškai kartą per metus, siekiant laiku užkirsti kelią įvairių ligų plitimui. Kraujo tyrimai visada rekomenduojami ir prieš planuojamą anesteziją, siekiant įvertinti inkstų ir kepenų veiklą bei parinkti tinkamiausią narkozę.

Dr.Vet

Svarbu žinoti

Kraujo mėginius, šlapimą cistocentezės būdu, skysčius torakocentezės ar abdomenocentezės metu surenka kvalifikuoti ir profesionalūs veterinarijos gydytojai. Šių procedūrų metu gyvūno savininko įprastai paprašoma palaukti už durų, kadangi gyvūnas, jausdamas savininko nerimą, ima dar labiau stresuoti.

Šlapimo ir išmatų tyrimus dažniausiai prašoma surinkti savininkų. Svarbu atkreipti dėmesį, jog nors šie mėginiai neturi būti sterilūs, jie turi būti surinkti švariai. Šlapimo tyrimas turėtų būti renkamas į švarius indus, stengiantis, kad į mėginį nepatektų daug gyvūno plaukų, žolių ar kraiko. Surinkti kačių šlapimą gali padėti specialios, šlapimo nesugeriančios granulės, kurias galima įsigyti bet kurioje mūsų veterinarijos klinikoje. Geriausia, jeigu šlapimo mėginys surenkamas ne anksčiau nei 2 val. iki vizito pas veterinarijos gydytoją, tačiau šaldytuve jis išlieka tinkamas 12 val. Išmatų mėginiai turėtų būti surinkti su kuo mažiau kraiko, žolių, lapų priemaišų, kadangi jie gali smarkiai iškreipti tyrimų rezultatus. Išmatos turėtų būti pristatomos į kliniką per 24 val. nuo jų surinkimo. Jeigu pristatyti mėginio iš karto po surinkimo nepavyksta, mėginį būtina laikyti šaldytuve.

D.U.K.

Kokius laboratorinius tyrimus atliekate?

Atliekame morfologinius, biocheminius, hormoninius kraujo tyrimus, virusinių, parazitinių ligų testus iš kraujo, išmatų, mikroskopuojame tepinėlius iš odos, ausų, skysčio iš krūtinės ar pilvo ertmių, šlapimo, išmatų ir kitų mėginių, atliekame koprologinius ir dar daug kitų tyrimų.

Kaip tinkamai surinkti šlapimo ar išmatų mėginį?

Šlapimo tyrimas turėtų būti renkamas į švarius indus, stengiantis, kad į mėginį nepatektų daug gyvūno plaukų, žolių ar kraiko. Surinkti kačių šlapimą gali padėti specialios, šlapimo nesugeriančios granulės, kurias galima įsigyti bet kurioje mūsų veterinarijos klinikoje. Išmatų mėginiai turėtų būti surinkti su kuo mažiau kraiko, žolių, lapų priemaišų, kadangi jie gali smarkiai iškreipti tyrimų rezultatus.

Kiek kainuoja laboratoriniai tyrimai?

Priklausomai nuo tiriamo mėginio ir tyrimo būdo, laboratorinių tyrimų kaina prasideda nuo 20 eurų.

Sveikatos planai Jūsų augintiniams

Sveikatos planai Jūsų augintiniams

Gaukite būtiniausias paslaugas už geriausią kainą ir būkite ramūs dėl savo augintinio sveikatos.

Pets App