2024-06-17

Vengiate vizitų pas veterinarijos gydytoją? Rizikuojate savo augintinio gyvybe

Dr.Vet

Gyvūnų sveikata dažniausiai susirūpinama tik jiems sunegalavus, o augintinių profilaktikai vis dar neskiriama pakankamai dėmesio. Kadangi keturkojai negali patys pasiskųsti, apie skausmus įspėjantys simptomai dažniausiai pasireiškia tik įsibėgėjus ligai. Įvairių sunkių sveikatos sutrikimų atveju laikas yra kritinis faktorius. Vienas iš pavyzdžių – didelių veislių šunims dažnai nutinkantis skrandžio užsisukimas. Kaip teigia specialistai, nesuteikus gydymo, gyvūnas per keletą valandų gali nugaišti. Plačiau apie augintinio gyvybei pavojingų būklių simptomus ir svarbą reaguoti nedelsiant dalinasi veterinarijos klinikų tinklo „DR.VET“ gydytojos Ugnė Černiauskaitė ir Rūta Noreikaitė-Bulotienė.

Sudėtingi atvejai, raginantys suklusti

Kasmetinė sveikatos patikra veterinarijos klinikoje leidžia įvertinti ir stebėti augintinių sveikatos būklę, nuspėti ligas arba jas nustatyti ankstyvosiose stadijose, dar nesant klinikinių požymių, ir užkirsti kelią jų progresavimui. Priešingu atveju tenka susidurti su itin sudėtingomis istorijomis.

Klinikų tinklo „DR.VET“ veterinarijos gydytoja R. Noreikaitė-Bulotienė prisiminė atvejį, kai 9 metų Parsono Raselo terjerei gimdoje prisikaupus pūlingo sekreto, buvo būtina atlikti laparoskopinę piometros (gimdos pašalinimo) operaciją. Pasak specialistės, tai yra dažna senyvų ankstyvame amžiuje nekastruotų kalyčių problema. Tačiau tąkart vienas iš operacijos iššūkių buvo tai, jog netikrinant kalytės sveikatos profilaktiškai nebuvo žinoma apie jos širdies darbo sutrikimus ir širdies nepakankamumą. Todėl suleidus sedacijai naudojamus vaistus, drastiškai sulėtėjo gyvūno širdies darbas, ėmė stoti kvėpavimas. Didelių pastangų dėka patelė buvo sėkmingai atgaivinta ir nukreipta kardiologo konsultacijai, o operacija perkelta vėlesniam laikui. Vėl atliekant operaciją, pagal gydytojo kardiologo rekomendacijas buvo naudojamas kitas anestezijos protokolas ir vaistai, turintys minimalią įtaką širdies darbui. Šios anestezijos metu gyvūno būklė buvo stabili ir operacija atlikta sėkmingai.

Deja, tačiau ne visos istorijos baigiasi laimingai… U. Černiauskaitė, pabrėždama savalaikės pagalbos svarbą, prisimena kitą atvejį, susijusį su skrandžio užsisukimu:

„Šuns šeimininkai buvo išvykę, o vėlai vakare sugrįžę namo pastebėjo, jog gyvūno pilvas išsipūtęs, o jis pats – neįprastai vangus. Atvykus į kliniką gyvūnui diagnozuotas skrandžio užsisukimas, tačiau jam jau niekuo negalėjome padėti, nes buvo kreiptasi per vėlai. Užsisukus skrandžiui, laikas yra kritinis faktorius. Nesuteikus gydymo, gyvūnas per keletą valandų gali nugaišti. Todėl didelių veislių šunų šeimininkai turėtų žinoti apie šią riziką, mokėti atpažinti šios būklės simptomus (gyvūno pilvas išsipučia, jis seilėjasi, bando vemti, bet nieko neišvemia), o juos pastebėję kuo skubiau vykti į veterinarijos kliniką“. Tai ypač dažna situacija didelių veislių šunims, turintiems plačias krūtines, tokiems kaip dogai, vokiečių aviganiai ir kt.

Dr.Vet

Klinikų tinklo „DR.VET“ veterinarijos gydytoja Ugnė Černiauskaitė prisimena dar vieną situaciją, kai į kliniką buvo atvežtas vyresnio amžiaus labradoras. „Šuo sunkiai paėjo, o taikytas medikamentinis gydymas buvo neefektyvus. Atlikus pilvo organų echoskopiją, buvo rastas piktybinis blužnies navikas su metastazėmis kepenyse. Jeigu auglys būtų pastebėtas anksčiau, būtų galima pašalinti blužnį ir taip išvengti ligos išplitimo į kepenis. Deja, esant metastazėms, šalinti blužnį nebebuvo prasmės ir, siekiant apsaugoti gyvūną nuo nepakeliamų skausmų, jį teko užmigdyti. Jeigu šeimininkai būtų kreipęsi anksčiau ir ligą būtume pastebėję ankstesnėje stadijoje, gyvūnas būtų galėjęs dar pasidžiaugti gyvenimu“.

Ne ką mažiau svarbu paminėti ir vyraujantį mitą – dalis šeimininkų mano, kad gyvūnui kartais vemti ir viduriuoti yra normalu. Tačiau, kaip teigia veterinarijos gydytoja U. Černiauskaitė, gyvūnus dažnai varginančios alerginės kilmės žarnyno ligos pasireiškia būtent apetito stoka, vėmimu, viduriavimu, virškinimo problemomis, pilvo skausmais, kelia didelį diskomfortą. Kreipusis į specialistus ir išsprendus žarnyno problemas, jie tampa gyvesni, energingesni ir laimingesni.

Kas yra gyvūnų sveikatos profilaktika ir kam ji reikalinga

Pasak U. Černiauskaitės, gyvūnų sveikatos profilaktika – tai priemonių, padedančių saugoti bei stiprinti jų sveikatą ir išvengti ligų, visuma. Ji apima reguliarias veterinarijos gydytojų apžiūras, reikiamus tyrimus, vakcinaciją, visavertę mitybą, fizinį aktyvumą ir kitas prevencines priemones. „Gyvūnų sveikatos profilaktika yra būtina, norint užtikrinti jų gerovę ir ilgą gyvenimą“, – pabrėžia gydytoja.

R. Noreikaitė-Bulotienė primena, kad įsigijęs gyvūną jo šeimininkas prisiima atsakomybę, todėl turi rūpintis ne tik bendra jo gerove, bet ir sveikata, t. y. laiku suduoti vaistus nuo kirminų, paskiepyti, naudoti profilaktikos priemones nuo erkių, blusų. Ne ką mažiau svarbu prisiimti atsakomybę dėl populiacijos valdymo ir, atėjus laikui, apsispręsti dėl gyvūno kastracijos ar sterilizacijos. Šios priemonės padeda ne tik reguliuoti kačių ir šunų populiaciją, išvengti nepageidaujamų jauniklių, bet ir apsaugoti gyvūnus nuo su reprodukcine sistema susijusių ligų: pateles – nuo pūlingo gimdos uždegimo (piometros), endometrito, kiaušidžių ar gimdos auglių, pieno liaukų darinių, patinus – nuo prostatos hiperplazijos, prostatos pūlinių, navikų, sėklidžių navikų.

Itin dėmesingi turėtų būti tam tikrų veislių ir vyresnio amžiaus gyvūnų šeimininkai

„Plokščiasnukiai šunys dažnai turi brachicefalinį sindromą – susiaurėjusias nosies šnerves, o viduje kvėpavimo takus blokuojantį storą ir ilgą minkštąjį gomurį. Šiuos gyvūnus dažnai vargina dusulys, o vasaros karščiai jiems tampa tikru iššūkiu. Padėti šiems keturkojams ir gerokai palengvinti jų gyvenimą galima laiku diagnozavus brachicefalinį sindromą ir pakoregavus jį chirurgiškai“, – pataria chirurgijoje besispecializuojanti klinikų tinklo „DR.VET“ veterinarijos gydytoja R. Noreikaitė-Bulotienė.

Specialisčių teigimu, vertėtų atsakingai rūpintis ir vyresnio amžiaus gyvūnų sveikata. Jiems sulaukus 6–8 metų, rekomenduojama bent kartą per metus profilaktiškai atlikti bendrą kraujo tyrimą ir pilvo ertmės echoskopiją, leidžiančią aptikti pirmuosius gyvybiškai svarbių organų – kepenų ir inkstų – ligų požymius. Ankstyva diagnostika užtikrina žymiai geresnę gydymo prognozę, nei nustačius ligas joms jau pažengus.

Dr.Vet

Kasmet klinikinės apžiūros metu svarbu patikrinti ir augintinio širdies būklę – taip galima laiku nuspėti ar aptikti sveikatos problemą, suteikti efektyvų savalaikį gydymą ir išsaugoti augintinio gyvenimo kokybę. Pasirūpinti ankstyva širdies ligų diagnostika ypač svarbu didesnį polinkį sirgti širdies ligomis turinčių šunų, tokių kaip dobermano pinčeriai, kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai, ir kačių, tokių kaip meinkūnai, sfinksai, britų trumpaplaukės, persų, veislių augintinių savininkams.

Vyresnio amžiaus katės labai dažnai susiduria su suaktyvėjusia skydliaukės veikla (hipertiroze). Patiems kačių šeimininkams ankstyvus skydliaukės pokyčius pastebėti sunku, tačiau profilaktinės klinikinės apžiūros metu pradinius šios ligos simptomus gali atpažinti gydytojas veterinaras. Esant poreikiui, jis paskirs tolesnius tyrimus, o, patvirtinus diagnozę, nedelsiant pradės gydymą. „Laiku nustatytos hipertirozės gydymo prognozė paprastai yra labai gera, tuo tarpu jos negydant galimi inkstų, širdies raumens pažeidimai, antrinės širdies ligos, kurių išgydyti praktiškai nebeįmanoma. Dėl skydliaukės veiklos sutrikimų padidėjęs kraujo spaudimas gali nulemti ir akių pažeidimus“, – įspėja U. Černiauskaitė.

Norint laiku pastebėti dantų ligas ir išvengti rimtesnių burnos ertmės ir bendros augintinio sveikatos problemų, labai svarbi kasmetinė dantenų ir dantų apžiūra. Atsakinga burnos priežiūra labai svarbi bendrai gyvūnų sveikatai. Ant jų dantų, taip pat, kaip ir ant žmonių, kaupiasi apnašos ir dantų akmenys, kuriuose esančios bakterijos laikui bėgant sukelia dantų spalvos pokyčius, nemalonų kvapą, dantenų uždegimą bei netgi riziką netekti dantų. Išsivysčius periodontitui ir pradėjus irti dantenoms, bakterijos per kraują plinta po visą gyvūno organizmą, taip sukeldamos inkstų, kepenų, širdies pažeidimus. Norint išvengti nemalonių problemų, rekomenduojama augintiniams reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną veterinarijos klinikoje. Ši procedūra gyvūnams atliekama taikant bendrinę nejautrą, todėl jie nepatiria jokio skausmo ar diskomforto, o tinkamai rūpinantis augintinių dantimis, galima išsaugoti juos sveikus visą gyvenimą.

Reikėtų nepamiršti pasirūpinti ir augintinių akių sveikata. Nuo gyvūno regos priklauso jo koordinacija ir orientacija aplinkoje. Reguliari oftalmologinė patikra, kurios metu specialistas ištirs gyvūno akių dugną, pamatuos akių spaudimą, atliks kitus būtinus tyrimus, ir, prireikus, paskirs reikiamą gydymą, padės užtikrinti gerą augintinio regėjimą iki pat senatvės.

Pašnekovių teigimu, nors informacijos apie gyvūnų profilaktinės sveikatos patikros svarbą nuolat daugėja, kasdienių darbų ir rūpesčių sūkuryje vis dar neretai pamirštama pasirūpinti savo keturkojų draugų sveikata. Veterinarijos klinikų tinklo „DR.VET“ gydytojų sukurti šunims ir katėms skirti sveikatos planai, apima jų sveikatos užtikrinimui būtinas paslaugas: profilaktinius patikrinimus, higienos procedūras, vakcinacijas, tyrimus ir gydytojų specialistų gydytojų konsultacijas. „Įsigiję Jums tinkamiausią planą galėsite būti ramūs, kad Jūsų augintinio sveikata bus visapusiškai pasirūpinta. Maža to – sveikatos planai suteikia galimybę gauti būtinas gyvūno priežiūros paslaugas už mažesnę kainą, nei registruojantis vizitams atskirai, tad dar ir sutaupysite nemažą pinigų sumą“, – sako U. Černiauskaitė.

Dr.Vet

Laiku pastebėti ligų požymiai leidžia sėkmingai jas gydyti ir prailginti augintinių gyvenimą

Siekiant laiku diagnozuoti navikinius susirgimus ir pritaikyti ankstyvą gydymą, labai svarbu nedelsti ir atvykti patikrai į veterinarijos kliniką, pastebėjus kokius nors guzelius ar darinius ant gyvūno odos ar kitų kūno vietų. Tyrimų duomenimis, laiku nustačius ikinavikinius pokyčius ir juos išgydžius galima išvengti apie 50 proc. visų piktybinių ligų. Didelių veislių šunys – vokiečių aviganiai, labradorai ir kt. turi didesnę blužnies navikų riziką, todėl vyresniame amžiuje jiems itin svarbu reguliariai atlikti profilaktinį vidaus organų echoskopijos tyrimą.

Kaip vyksta profilaktinis gyvūnų sveikatos patikrinimas

Atvykus profilaktinei sveikatos patikrai, pirmiausia atliekama nuodugni klinikinė gyvūno apžiūra, išklausomas jo širdies, plaučių darbas, įvertinama limfmazgių būklė. Nekastruotoms kalytėms, dėl didelės auglių rizikos, patikrinamos pieno liaukos. Kartą metuose rekomenduojama profilaktiškai atlikti bendrą kraujo tyrimą, padedantį įvertinti bendrą gyvūno sveikatos būklę ir pastebėti daug įvairių patologijų, tokių kaip mažakraujystė, krešėjimo sutrikimai, uždegimai ir kt. Priklausomai nuo kraujo tyrimų rezultatų gali būti skiriami papildomi šlapimo, vidaus organų echoskopijos ar kiti tyrimai. Kokių tyrimų reikia kiekvienu konkrečiu atveju, surinkęs gyvūno genetinę ir sveikatos anamnezę bei įvertinęs jo klinikinę būklę, geriausiai patars veterinaras.

Apibendrinęs tyrimų rezultatus, gydytojas, esant poreikiui, skiria gydymą ar siunčia specialistų konsultacijoms, įvertinęs galimų ligų riziką, pateikia individualių gyvūno mitybos bei sveikatos profilaktikos rekomendacijų.

Gyd. Rūtos Bulotienės nuotraukų autorius K. Kurienius

Dr.Vet

Visavertė mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas svarbūs ne tik žmonėms, bet ir augintiniams

Visavertė mityba labai svarbi geros augintinio savijautos ir sveikatos užtikrinimui, todėl rekomenduojama rinktis gerai subalansuotą pašarą su pakankamu baltymų, vitaminų, mineralų, antioksidantų ir kitų reikalingų medžiagų kiekiu. Didelę reikšmę gyvūno sveikatai turi ir pakankamas fizinis aktyvumas, stiprinantis imunitetą, gerinantis širdies bei kraujagyslių sistemų veiklą, leidžiantis išvengti viršsvorio, didinančio daugelio ligų riziką.

„Renkantis šuns veislę, reikėtų įvertinti savo įpročius ir galimybes. Jeigu Jūsų gyvenimo būdas nėra labai aktyvus, patarčiau rinktis gyvūnus, kuriems pakanka mažiau judėjimo – tai dažniausiai mažesnių šunų veisles. Tuo tarpu medžiokliniams šunims, aviganiams reikia ypatingai daug judėjimo ir 15 minučių pasivaikščiojimo per dieną jiems tikrai neužteks. Dėl nepakankamo fizinio aktyvumo gali kilti gyvūno elgesio problemų – neturėdamas kur išlieti savo energijos, jis gali tapti agresyvus, gadinti daiktus ir pan.“, – atkreipia dėmesį U. Černiauskaitė.

Profilaktiniai patikrinimai labai svarbūs gyvūno sveikatos išsaugojimui ir gerovės užtikrinimui

Veterinarijos gydytojos džiaugiasi, kad daugėjant informacijos šeimininkų požiūris į gyvūnų sveikatos profilaktiką po truputį keičiasi į gerąją pusę. Tiesa, kačių šeimininkai vis dar neretai vengia vežti jas į kliniką, siekdami apsaugoti nuo patiriamo streso. Visgi, reikėtų atsiminti, kad profilaktiniai patikrinimai labai svarbūs gyvūno sveikatos išsaugojimui ir gerovės užtikrinimui. Kuo anksčiau bus diagnozuoti sveikatos sutrikimai ir pradėtas gydymas, tuo geresnių rezultatų galėsite tikėtis.

„Nors veterinarinė medicina sparčiai tobulėja, net labiausiai patyrę gydytojai ir pažangiausios technologijos nepadės išvengti ligų ir sėkmingai jų gydyti, jeigu patys laiku nepasirūpinsite savo augintiniais. Taigi, jeigu nepamenate, kada tikrinote savo keturkojo sveikatą ar to niekada nedarėte, registruokitės vizitui į veterinarijos kliniką. Reguliari profilaktinė sveikatos patikra padės užtikrinti kokybišką ir ilgą Jūsų mylimų augintinių gyvenimą, o Jūs galėsite daugelį metų džiaugtis jų draugija“, – baigdamos pokalbį ragina klinikų tinklo „DR.VET“ veterinarijos gydytojos Ugnė Černiauskaitė ir Rūta Noreikaitė-Bulotienė.

Gyd. Rūtos Bulotienės nuotraukų autorius K. Kurienius